Nie po raz pierwszy wydarzenie działo się w Ogrodzie ZIELONA 17 Państwa Eleonory i Zygmunta Adamczyków. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które czytaliśmy w tym roku, znalazły tu romantyczną scenografię natury a czytający i słuchacze, gościnność Gospodarzy tego niezwykłego miejsca.
Organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie, przy współpracy Biblioteki Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.
W wydarzeniu udział wzięli: Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj, Dyrektor GZEAS Bożena Krawczyk, Kierownik GOK w Ulanie-Majoracie Magdalena Domańska i pracownicy kierowanej przez nią placówki. Obecni byli też dyrektorzy gminnych podstawówek, rodzice, czytająca młodzież szkolna i aktorzy Teatru Straszydełka.
Łukowski Ośrodek Kultury reprezentowała też liczna grupa recytatorów: Julia Semczuk, Natalia Polkowska oraz jej mama Sylwia Polkowska, Lena Aleksandrowicz, Julia Osiak, Mikołaj Aleksandrowicz, Maksymilian Zdanowski, Mikołaj Niedziela i nadal związany z naszą placówką Kacper Siwiak.
Na wstępie odczytano list Prezydenta RP do uczestników akcji, po czym Wójt Jarosław Koczkodaj dokonał oficjalnego otwarcia „Narodowego Czytania w Ulanie” mówiąc między innymi: „Minęło już 200 lat od pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i romansów”. Ta wielka literatura powstała w trudnych i mrocznych czasach zaborów. Dzisiaj tak jak kiedyś integruje ona i łączy pokolenia, daje poczucie wspólnoty języka… cennego dobra wszystkich Polaków, które chciano nam odebrać”. Czytanie ballad odbywało się w siedmiu charakterystycznych miejscach ogrodu. Uczestnicy nie skorzystali ze wsparcia mikrofonów… bo byłoby to wbrew otaczającej naturze. Do kolejnych miejsc przechodzili za „Wędrowcem z walizką” przy wtórze instrumentów perkusyjnych. W czasie wędrowania zebrani skandowali krótkie cytaty wyjęte z każdej ballady. W programie „Narodowego Czytania w Ulanie” znalazły się utwory: „Powrót taty”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Romantyczność”, „Pani Twardowska” w brawurowym wykonaniu Wójta Jarosława Koczkodaja, a w ruinach zamku odczytano ostatnią balladę „Lilije”. W obsadzie czytających ten „romantyczny thriller” znaleźli się: Jarosław Koczkodaj, Bożena Krawczyk, Magdalena Domańska, Zygmunt Adamczyk, Sławomir Żyłka, recytatorzy z Łukowskiego Ośrodka Kultury i aktorzy Teatru Straszydełka z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie. Dyrektor GBP Jolanta Palica podziękowała osobom czytającym, podkreślając, że ich interpretacje spowodowały wspólnotową możliwość przeżycia niecodziennych emocji i przeżyć. Podziękowała także za cenne rady i pomoc przy organizacji wydarzenia pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury. Czytającym wręczono pamiątkowe podziękowania a szkolne biblioteki otrzymały najnowsze wydanie „Ballad i romansów”. Osoby, które przyniosły swoje egzemplarze miały okazję do ostemplowania ich pamiątkową pieczęcią. Sobotnie popołudnie z literaturą romantyczną zakończyło się ogniskiem i rekreacyjnym spacerkiem po ogrodzie. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy razem spędzili czas słuchając i czytając „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza w scenerii tego pięknego miejsca, dziękują słuchaczom tych prezentacji za interaktywne uczestnictwo i współtworzenie. Bardzo symboliczne słowa wypowiedział też Gospodarz Zygmunt Adamczyk: „Dziękuję Wam za odczytanie utworów pięknej literatury romantycznej. Słowa wyartykułowane przez czytających na zawsze pozostaną w koronach drzew a Wasza pozytywna energia w każdym zakątku naszego ogrodu”.
Komentarze