Te wyjątkowo cenne zasoby niestety mało są znane poza środowiskiem geologów. W celu ich popularyzowania Gmina Łuków i miejscowy Zespół Szkół prowadzą szereg działań promocyjnych dotyczących amonitów. Jednym z nich jest organizacja Gminnego Festynu Rodzinnego z Geologią. To wydarzenie cykliczne, które na czas trwania pandemii musiało zostać zawieszone. Po kilkuletniej przerwie odbyło się w niedzielne popołudnie 12 czerwca na terenie Zespołu Szkół w Gołaszynie. Jego tematem przewodnim był oczywiście amonit. Piękne jego okazy uzupełnione wiedzą o Krze Jurajskiej prezentowaną na planszach można było zobaczyć na stoisku Muzeum Regionalnego w Łukowie. Informacji o amonitach można było też zasięgnąć udając się do stoiska Gminy Łuków, na którym były dostępne materiały promocyjne i edukacyjne m. in. z zakresu geologicznych atrakcji gminy. Ci, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą znajomości Gminy Łuków, a jednocześnie wygrać upominki, mogli wziąć udział w zabawie pn. „koło fortuny”. Po zakręceniu kołem, żeby dostać prezent, trzeba było odpowiedzieć na pytanie o Gminę, dzieci odpowiadały ze znajomości bajek. Puławskie stowarzyszenie „Przeszłość Przyszłości” prezentowało na swoim stoisku skamieniałe okazy łodzików, z których największy ważył ok. 10 kg, belemnity oraz inne skamieniałości doliny środkowej Wisły. Dopełnieniem geologicznego charakteru imprezy były konkursy z wiedzy o amonitach oraz z walorów geologicznych i przyrodniczych Gminy Łuków, w których nagrodami głównymi były rzeźby z motywem amonita. Czasy odległe przypominał również dinozaur, który przechadzał się pomiędzy stoiskami i każdy mógł sobie zrobić z nim zdjęcie.
Festyn miał charakter rodzinny, znalazły się więc na nim propozycje dla każdej niemal grupy wiekowej. Bogatą część artystyczną przygotowali uczniowie prezentując tańce z różnych kręgów kulturowych. Pośród szerokiej gamy form tanecznych znalazły się zarówno tańce klasyczne, dworskie, jak i współczesne. Uczestnicy festynu mogli też posłuchać lub wspólnie zaśpiewać z wykonawcami piosenki znanych wokalistów. Wiele z tych utworów propagowało więzi rodzinne. Członkowie szkolnego koła teatralnego w humorystycznych scenkach przedstawili nierzadko skomplikowane życie rodzinne i relacje pomiędzy ich członkami. Puenta przedstawienia sprowadzała się do przekonania, że receptą na szczęśliwe rodzinne życie jest kompromis. Ci, którzy chcieli sprawdzić swoją sprawność fizyczną brali udział w licznych konkurencjach sportowych, grach i zabawach, m.in. w rzucie beretem sołtysa czy przeciąganiu liny. Festyn był też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego pn. „Łukowskie amonity”, ogłoszonego przez szkołę. Każdy, kto przybył na imprezę, mógł spróbować tradycyjnych smaków, kosztując przygotowane przez panie z KGW „Gołaszynianki” pyzy, krokiety, gołaszyńskie fikańce oraz podpiwek. Smakołyki kulinarne przygotowała też szkoła częstując grochówką, kanapkami ze smalcem i ogórkiem oraz domowym ciastem. Nie zabrakło też aromatycznych, smacznych kiełbasek z grilla, które ufundowali zaprzyjaźnieni ze szkołą lokalni wytwórcy. Szkoła prowadziła także loterię fantową z nagrodami. Dochód, ze sprzedaży przygotowanych we współpracy z rodzicami, produktów zasilił budżet Szkoły, co pozwoli w przyszłości wzbogacić, a tym samym uatrakcyjnić bazę pomocy dydaktycznych dla uczniów. O strefę kreatywności dla dzieci zadbała Gminna Biblioteka Publiczna proponując najmłodszym malowanie twarzy, skręcanie baloników, wspólne kolorowanie kolorowanki oraz zabawę tzw. slimem, czyli masą plastyczną. Na stoisku Nadleśnictwa Łuków można było dowiedzieć się wszystkiego o drewnie, a także wziąć udział w grach i zabawach, w których produktem głównym było drewno. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił miejscowy regionalista Ryszard Galiński prezentując „Balladę o Gołaszynie” własnego autorstwa. Jak na rodzinny festyn przystało, nie mogło zabraknąć dmuchańców, waty cukrowej i stoisk z zabawkami. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali niezawodni druhowie z miejscowej jednostki OSP.
Organizatorami Festynu byli Gmina Łuków, Zespół Szkół w Gołaszynie, Rada Sołecka w Gołaszynie, KGW „Gołaszynianki” i OSP w Gołaszynie.
Fot. ZS w Gołaszynie
Komentarze