Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 00:55

Dni Kultury Rosyjskiej w Łukowie 11-14.04.2018

Po bogatych w wydarzenia i bardzo ciepło przyjętych Dniach Kultury Żydowskiej, Łukowski Ośrodek Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalno – Oświatowe Polsko – Rosyjskiego Dialogu Młodzieżowego ERMITAŻ organizuje w dniach od 11 do 14 kwietnia 2018 roku Dni Kultury Rosyjskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek.

Podobnie jak w przypadku Dni Kultury Żydowskiej wydarzenie nawiązuje do wielokulturowej przeszłości Łukowa nie pomijając współczesnej problematyki. Dni będą okazją do zaprezentowania osoby Konstantego Pietrzaka. Urodzonego w 1907 roku w Łukowie, wybitnego fizyka, doktora habilitowanego nauk matematyczno-fizycznych, współodkrywcy zjawiska samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego, światowej sławy specjalisty w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej. Uhonorowanego wpisem na Kartach Historii „Złotej księgi Sankt-Petersburgu”. Jednocześnie uzdolnionego malarza amatora. Organizatorzy przewidują między innymi przegląd filmów rosyjskich, wystawę malarstwa K. Pietrzaka, konkursy plastyczne, recytatorskie oraz piosenki rosyjskiej oraz wzorem Dni Kultury Żydowskiej spotkania i warsztaty z udziałem przedstawicieli regionu Nowogrodzkiego, gdzie K. Pietrzak pracował po stracie rodziców.

15 lutego Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek spotkał się z ambasadorem Federacji Rosyjskiej Siergiejem Andriejewem. Rozmowa poza zaproszeniem Pana Ambasadora do Łukowa, pomocy ambasady w przewiezieniu do Polski obrazów K. Pietrzaka oraz dotarciu do Łukowa delegacji z Małych Wiszniar, dotyczyła problemów z jakimi borykają się łukowscy przedsiębiorcy branży transportowej. Udało się uzyskać wsparcie dla inicjatywy uruchomienia centrum wizowego. Sprawa ta będzie teraz przedmiotem szczegółowych analiz potrzeb i możliwości. W spotkaniu udział wzięli Anastazja Szubina attache kulturalny, Igor Żukowski – Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury. Łuków poza Dariuszem Szustkiem reprezentowali Anna Kicińska – naczelnik Wydziału Promocji, Anita Wojtal – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego oraz Grzegorz Skwarek dyrektor ŁOK

Konstanty Pietrzak (s. Antoniego) – ur. 4 września 1907 r. w Łukowie – zm. 19 listopada 1998 r. w Petersburgu. Wybitny fizyk, doktor habilitowany nauk matematyczno-fizycznych, profesor, współodkrywca zjawiska samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego, światowej sławy specjalista w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej, zasłużony działacz nauki, wielokrotnie odznaczany za wkład w rozwój nauki. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany poprzez zamieszczenie nazwiska Konstantego Pietrzaka na Kartach Historii „Złotej księgi Sankt-Petersburgu”. Nigdy nie ukrywał swojego polskiego pochodzenia, w związku z czym mimo znaczących osiągnięć nie otrzymał najwyższych odznaczeń naukowych.

W 2017 r. minęło 110 lat od urodzenia, a w roku bieżącym – 20 lat od śmierci.

Urodził się w Łukowie w wielodzietnej rodzinie pracownika-szklarza. Podczas ewakuacji w 1915 r. rodzina została wywieziona w głąb Rosji. Pociąg w okolicach stacji Lida wykoleił się. Matka i dwie siostry zginęły na miejscu, ojciec doznał ciężkich obrażeń, przebywał przez dłuższy okres w szpitalu, został inwalidą do końca życia. Osierocony przez kilka lat mieszkał w domach dziecka, najpierw w Starej Rusie, następnie w Nowgorodzie. Z uwagi na ciężkie warunki społeczne nie uczęszczał do szkoły, samodzielnie opanowując podstawy programu szkolnego. W wieku 13 lat został uczniem malarza na szkle w zakładzie szklarskim w m. Małe Wiszery, gdzie w ciągu roku awansował, stając się malarzem. W ciągu następnych lat awansował dalej, uzyskując kwalifikację mistrza, który otrzymywał indywidualne zamówienia, z których większość była przeznaczona na eksport. W 1921 r. został skierowany do Petersburgu, gdzie w trybie przyśpieszonym ukończył szkołę średnią, a następnie dostał się na studia na wydziale fizyczno-matematycznym Uniwersytetu Leningradzkiego. Jego praca dyplomowa otrzymała ogólnokrajowe wyróżnienie i została wysoko oceniona przez Irène Skłodowską-Curie i Frederyka Joliot-Curie, podczas wizyty w 1937 r. Promotorem pracy a następnie kierownikiem na studiach doktoranckich Konstantego Pietrzaka był Igor Wasiliewicz-Kurczatow. Podczas studiów podejmuje pracę w Instytucie Radiologicznym, gdzie też pracował przez ponad 40 lat.

W 1940 r. Konstanty Pietrzak dokonał fundamentalnego odkrycia, które przyniosło mu światową sławę: odnotowane zostało dotychczas nieznane zjawisko samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego Uranu-235. Badanie opisano w renomowanym czasopiśmie „Physical Review” (1940, Nr 58 (1). Priorytet odkrycia od 14 czerwca 1940 r. Odznaczony w latach późniejszych najwyższymi nagrodami państwowymi.

Od pierwszych dni wojny mobilizowany do wojska, gdzie został dowódcą zwiadowców 225. Samodzielnego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej Wojsko Obrony Powietrznej. Za odwagę został odznaczony medalem wojskowym.

W Lipcu 1942 r. rozkazem zastępcy przewodniczącego Komitetu Obrony Konstanty Pietrzak został odwołany z wojska i skierowany do pracy na ewakuowanym do Kazania Instytucie Radiologicznym, biorąc udział w projekcie atomowym.

Uzyskał szerokie uznanie za granicą, odwiedzając liczne wiodące ośrodki naukowe w dziedzinie fizyki w Europie i Stanach Zjednoczonych. W okresie narodzenia fizyki jądrowej przyczynił się do ujarzmienia energii atomowej przez człowieka. Prace Konstantego Pietrzaka sprzyjały licznym osiągnięciom, okazując wpływ na rozwój fizyki jądrowej oraz praktyczne wykorzystanie energii wewnątrzjądrowej. Konstanty Pietrzak jest autorem ponad 300 prac naukowych.

W 1949 r. Konstanty Pietrzak został jednym ze współzałożycieli specjalistycznego wydziału fizyczno-chemicznego w Instytucie Technologicznym w Leningradzie, gdzie przez prawie 35 lat kierował założoną przez siebie katedrą fizyki jądrowej. Setki absolwentów wydziału inżynierskiego fizyczno-chemicznego przeszło szkołę Konstantego Pietrzaka.

Konstanty Pietrzak był szeroko uzdolnionym człowiekiem. Miłość do sztuki zachował na całe życie, do szczególnie udanych obrazów zaliczał pejzaże przesmyku Kolskiego. Część jego obrazów, powstałych w różnych latach, zachowała się po dzień dzisiejszy. W muzeum Instytutu Radiologicznego wśród dzieł Konstantego Pietrzaka znajdują się portrety I.W. Kurczatowa, W.G. Chłopina, I.E. Starikowa. Uprawiał wędkarstwo i myślistwo, samodzielnie opanował sztukę gry na gitarze i skrzypcach, często biorąc udział w improwizowanych przedstawieniach.

Konstanty Pietrzak zmarł 19 listopada 1998 r, w Petersburgu. Pochowany na Cmentarzu serafimowskim w Petersburgu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły