Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki”

Historia Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej jest bardzo długa. W roku 1979 w Łukowie z inicjatywy Ośrodka Kultury i przy współudziale Wydziału Oświaty i Wychowania, Komendy Hufca ZHP zorganizowano I Konkurs Piosenki Dziecięcej i Harcerskiej. Głównym celem tego konkursu było spopularyzowanie piosenek o tematyce harcerskiej, szkolnej i przedszkolnej.

W roku 1992 Konkurs przekształcił się w Przegląd Piosenki Dziecięcej „Wesołe Nutki”. Głównym organizatorem został Łukowski Ośrodek Kultury. Jubileusz dwudziestolecia Wesołych Nutek obchodzony był w roku 1999 i miał nazwę jako Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej. Jedną z atrakcji był ogromny tort mający 1 metr szerokości i 1,5 metra długości. Przeprowadzono też wiele gier i zabaw.

Srebrne gody Wesołych Nutek odbyły się w roku 2004. Specjalnymi gośćmi byli pomysłodawca i pierwszy organizator koncertu Sławomir Osiński.

Jubileuszowy koncert rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej, świętujący również swój 5 jubileusz. Głównym punktem koncertu były występy laureatek poprzednich edycji. Na scenie zaprezentowała się Dorota Zakrzewska z córką Weroniką, która jako mała Dorotka występowała w I edycji konkursu, Jolanta Safiańska z córką Majką, a także Aneta Pyrko. Uczestnicy  wykonywali piosenki związane z tematem jubileuszowym przeglądu „Piosenki naszych rodziców”.

Rok 2005 przyniósł kolejną zmianę w nazwie przeglądu i tak jest do dziś – obecna nazwa to Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Przez lata zmieniała się nazwa, ale założenia i cele organizatorów nadal pozostają bez zmian.

Celem przeglądu jest prezentacja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży, promowanie amatorskiej działalności artystycznej, umożliwienie twórczej konfrontacji, osiągnięć wykonawców, kształtowanie muzycznej wrażliwości dzieci i młodzieży, dobór repertuaru dostosowany do wieku wykonawcy.  Uczestnikami Przeglądu są dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z Łukowa i powiatu łukowskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymują okolicznościowe dyplomy i drobne upominki, a najlepsi wykonawcy wyłonieni przez jury mają szansę wziąć udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK, który odbywa się  w Rykach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Powiatowym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Wesołe Nutki". Jest to prawdziwa uczta muzyczna, świadcząca o dużym rozśpiewaniu dzieci i młodzieży oraz o dużym zaangażowaniu ich opiekunów.

W 2014 roku odbyła się 35 edycja Przeglądu w której udział wzięło ponad 200 młodych artystów.